Miskolc jövőjéről döntöttek: 32 milliárd forint fejlesztésekre a rendkívüli közgyűlésen

közgyűlés

Megosztás

Fejlesztési csomagról döntött Miskolc közgyűlése a hétfői rendkívüli ülésen. A grémium 32,35 milliárd forint sorsáról határozott, amit a város az Európai Unió és a magyar kormány által finanszírozott TOP Plusz programból használhat fel 2027-ig. A képviselők 20 igen és 4 tartózkodás mellett fogadták el az előterjesztést, amelyet komoly vita kísért.

Új képviselő, emlékezés és nagy tervek

A rendkívüli ülés Mokrai Mihály képviselői eskütételével kezdődött, aki Fekete Zoltánné lemondása után került a testületbe a Demokratikus Koalíció, LMP, Magyarország Zöld Pártja, Magyar Szocialista Párt Párbeszéd és a Zöldek Pártja kompenzációs listájáról. A közgyűlés egyperces néma felállással emlékezett a közelmúltban elhunyt Dicsuk Pál miskolci lokálpatrióta vendéglősre is.

Tóth-Szántai József polgármester expozéjában kiemelte, a város fejlődése fordulóponthoz érkezett. “Ma vitatjuk meg és reményeim szerint ma fogadjuk el Miskolc 2027-ig tartó fejlesztéseinek jelentős részét” – mondta a városvezető, aki szerint a TOP Plusz program célja a helyi gazdasági és társadalmi környezet javítása, a kis- és középvállalkozások erősítése, a zöld- és digitális átállás támogatása, valamint az infrastruktúra és a közszolgáltatások fejlesztése.

A polgármester a “Bükk városa program” megvalósításának részeként tekint a fejlesztésekre, amit október elején mutatott be. “Olyan fejlesztéseket indítunk, amelyekkel az évtized végére újra nyerő pozícióba kerül Miskolc a városok versenyében” – fogalmazott. Kiemelte, hogy a 32 milliárd forintból megvalósuló összesen 40 projektet március végéig kell benyújtani, ami komoly kihívást jelent.

Mi valósul meg a 32 milliárdból?

Tóth-Szántai József többször hangsúlyozta, hogy a fejlesztések között kiemelt szerepet kap “minden idők legnagyobb újraaszfaltozási programja”. Ennek keretében többek között megújul a Vologda utca, az Északi tehermentesítő, a Tapolcai elágazás és az Avas “ütőereként” emlegetett Szentgyörgy, Klapka és Pattantyús utcák.

A gyalogosokat sem felejtették ki: komplex járda- és lépcsőfelújítást tervez a város az Avason, mert – ahogy a polgármester fogalmazott – “a képviselői alapok nem elegendőek” ezek rendbetételére. A főpolgármester állítólag személyesen járta végig az avasi lépcsőket decemberben, hogy felmérje állapotukat.

A turisztikai fejlesztések sorában kiemelt helyen szerepel Lillafüred, ahol a Hámori-tó körbejárhatóvá tételével szeretnék vonzóbbá tenni az egyébként is népszerű desztinációt. A belvárosban megújul a Bazár-tömb és a Dísz-tér, továbbá – sokadik nekifutásra – végre valódi főteret alakítanának ki a Szent István téren. Utóbbi kapcsán Molnár Péter (Fidesz-KDNP) frakcióvezető emlékeztetett: “Lassan 20 éve élénk vita folyik a Főtér tervezéséről”.

A “Szinva zöld folyosó” program szintén a kiemelt projektek között szerepel. A Szinva vonalát a belvárostól a Vasgyári útig szeretnék a városszövet részévé tenni. Továbbfejlődik a Népkert is, ahol komfortpontokat és új közvilágítást alakítanak ki.

Zöld kör a belváros körül – Új közlekedési terv

A közgyűlésen Szunyogh László főépítész egy ambiciózus közlekedési tervet is bemutatott. Az úgynevezett “zöld kör” koncepciója szerint a belváros körül egy olyan körgyűrű jönne létre, amely az óramutató járásával ellentétes irányban kerüli meg a városközpontot. A körgyűrűn két sáv menne körbe, és ezek közül az egyik teljesen akadálymentes lenne – nincs benne lekanyarodás vagy megállítás.

“Ha valaki ebbe a körbe becsatlakozik, akkor gyakorlatilag a lámpákon végig tud menni körbe, és nem tartja fel a forgalmat” – magyarázta a főépítész. A koncepció az északi tehermentesítő, a Thököly, a Szinva-part, a déli tehermentesítő, a Corvin utca és a Szent Pál utca vonalán valósulna meg.

A terv kapcsán Mezei Attila (DK) kritikusan megjegyezte: “Ha ehhez szervesen nem kapcsolódik közösségi közlekedés fejlesztése, akkor pár év múlva a forgalommal ugyanott leszünk. A megoldás az, ha szabályozzuk a közlekedést, fejlesztjük a közösségi közlekedést és visszaszorítjuk a gépjárműforgalmat.”

A polgármester egyetértett a kritikával, és jelezte, hogy a márciusi rendes közgyűlésen lesznek fontos bejelentések a közösségi közlekedés fejlesztéséről is.

Kritikák és ellenérvek: az ellenzék kételyei

Bár a fejlesztési tervet a legtöbb képviselő támogatta, az ellenzéki oldalról számos kritika és kérdés is elhangzott.

Szopkó Tibor szerint ez nem fordulópont, csak egy már korábban meglévő anyag finomhangolása. Hiányolta az Avastető komplex fejlesztésének második ütemét, az ifjúsági sportpálya felújítását és a Barna György Emlékház projektjét. Utóbbi kapcsán a polgármester jelezte, hogy a néprajzi gyűjteménynek a Diósgyőri Várban szeretnének méltó helyet találni.

A frissen felesküdött Dr. Mokrai Mihály egyes projektek költségvetését kritizálta erősen. “A Főtér fejlesztésére négyzetméterenként egymillió forintot akar valaki elkölteni, ez igen vastag” – jegyezte meg, hozzátéve, hogy egy minőségi térkőburkolat 40 ezer forintból is kijön négyzetméterenként.

A tapolcai elágazás kapcsán ironikusan megjegyezte: “Sikerült a magyar útépítés egy kilométerére eső rekordját megugranunk, 2,4 millió forintra jött ki egy kilométer. Ezt még Mészáros Lőrinc is örömmel vállalná.” Mokrai szerint a Bazár-tömb fejlesztése a rendezetlen tulajdonviszonyok miatt nem fog megvalósulni.

Bartha György és Pakusza Zoltán képviselők az Ernyő utca felújítását hiányolták, amely szerintük rendkívül rossz állapotban van. “Egy évben alapvetően már kétszer kellene kátyúzni, a nyári kátyúzás is télre általában tönkremegy” – mondta Pakusza.

Kormánypárti támogatás és ellenzéki viszontválaszok

A Fidesz-KDNP-Lokálpatrióták frakciószövetség nevében Molnár Péter teljes támogatásáról biztosította az előterjesztést. Senecát idézve kijelentette: “Semmilyen szél nem kedvez annak, aki nem tudja, melyik kikötőbe tart.” Szerinte a korábbi városvezetéssel ellentétben most van vízió és program.

Bajusz Gábor (Fidesz-KDNP) keményebben fogalmazott. Az előző városvezetést “totojázással” és “bénázással” vádolta, különösen a miskolctapolcai orvosi rendelők ügyében, amelyek fejlesztése szerinte kicsúszott az időből. Azt is hozzátette: “Azt mondta az egyik vállalkozó, hogy amit az Avasi kilátónál végeztek, az egy tisztasági festés körülbelül.”

Szopkó Tibor válaszában visszautasította a vádakat. Emlékeztetett, hogy az előző városvezetés 2019 őszén úgy vette át a várost, hogy a 35 milliárdos TOP program mindössze 16%-ban volt megvalósítva, amit aztán 100%-ra vittek. “Inkább az egész program megvalósulása miatt aggódom” – tette hozzá, utalva arra, hogy kétséges lehet az uniós források lehívása a jelenlegi magyar-EU viszony miatt.

Végszó és döntés

Tóth-Szántai József a vita végén megköszönte a munkát minden résztvevőnek, és ígéretet tett, hogy “Miskolc városa ezt a több mint 32 milliárd forintot az utolsó fillérig le fogja hívni”, és figyelni fognak arra, hogy “minden forint jó helyre kerüljön”.

A határozat elfogadása (20 igen, 0 nem, 4 tartózkodás) után a polgármester köszönetet mondott az ellenzéki padsorokból érkező támogató szavazatokért is, majd bejelentette, hogy a következő rendes közgyűlés március 20-án lesz.

Hogy a grandiózus tervekből végül mi valósul meg, azt majd az idő dönti el. Addig is marad a nagy ígéret: az aszfaltozás, a turizmusfejlesztés és a zöldítés hármas programja, ami – ha minden jól megy – 2027-ig átalakítja Miskolc arculatát.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Fotók: Juhász Ákos / Minap

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Tóth-Szántai József polgármester a felvetésekre reagálva elmondta, hogy a források szűkössége miatt kellett prioritásokat felállítani, és ígéretet tett arra, hogy más forrásokból is keresik a lehetőségeket a további fejlesztésekre. “Minden forintra és minden fillérre figyelni fogunk” – hangsúlyozta.

A határozat elfogadása után a polgármester bejelentette, hogy a következő rendes közgyűlés március 20-án lesz, majd bezárta az ülést.

Kapcsolódó cikkek